Search
Close this search box.

Mahmut Sami Gülcü: İFAM BESMELE İLE TOPRAĞA BIRAKILAN BİR TOHUM

İlmi ve Fikri Araştırmalar Merkezi hocalarından Mahmut Sami Gülcü İFAM’ın çalışmaları ile ilgili konuştu. Yeni eserlerin müjdesini verdi.

İFAM’ı yıllar önce toprağa ekilen bir tohuma benzeten Gülcü şunları söyledi: “İFAM, Eylül 2007’de küçük bir ders halkası olarak yola çıktı. O gün besmele ile toprağa bırakılan bir tohum elhamdülillah yıllar içinde sürgün verdi ve meyveye durdu. Rabbimize hamd makamındayız.”

İFAM’da okuttuğu derslerin yanı sıra müessesenin genel koordinatörlük görevini de yürüten Mahmut Sami Gülcü, İFAM medya ve iletişim masasına İFAM’ın çalışmalarıyla alakalı verdiği bilgilerde şunları kaydetti:

İFAM’ın, asıl varlık gayesi olan ilahiyat öğrencileri ile klasik usulde İslami İlimler okuduğumuz ders halkalarımız çalışmalarına devam ediyor. Başta Merkez Samsun olmak üzere yirmiye yakın şubede bin 200 civarında öğrenci ile devam eden derslerimiz hamdolsun salgın döneminde de devam etti. Kimi şubelerimiz de online kimi yerlerde de önlemler alınarak yüz yüze olacak şekilde derslerin devam etmesini sağladık ve beş yıl olarak planladığımız tedrisat döneminin aksamamasına dikkat ettik. Çok şükür büyük bir problem yaşamadık.

Ders halkalarımız dışında yine faaliyette olan Külliyat Anadolu Lisemiz, kız okulumuz, imam hatip ortaokul ve lise çalışmalarımız da bu süreçte faaliyetlerine ara vermeden devam etti.

İlmi çalışmların bir diğer boyutu olan eser telif ve yayınlarımız da hız kesmeden devam ediyor. Her ay düzenli olarak çıkardığmız Hüküm Dergisi Nisan sayısı ile birlikte 100’üncü sayısını neşretmiş olacak. Bunu dışında HÜKÜM Kitap’tan çıkan yayınların hazırlanması, basım ve dağıtımı aynı şekilde devam ediyor. Yine bu vesile ile müjdesini vereceğimiz çok kıymetli çalışmalar var. Bildiğiniz gibi daha önce Merhum M.Ali Sâbuni hocamızın Müslim şerhi ve Halil Günenç hocamızın Nesefi tefsiri haşiyesini matbuat alemine kazandırmıştık. Şimdi tahkik heyetimizin çalışmasını bitirdiği İhsan hocamızın takdim ve ilaveleri ile basacağımız Allame Menkubers’in Tahavi akidesi üzerine şerhi olan “en-nûru’l-lâmi'” adlı eserini ilim talebelerinin istifadesine sunmaya hazırlanıyoruz. Yakın zamanda elinizde olur. Bunun dışında inşallah Celaleyn tefsiri üzerine bir tavzih çalışması olan “el-Futuhatu’l-İlahiyye” de İFAM tahkik heyetinin üzerine yaptığı çalışma tamamlandıktan sonra yakın vadede basılcak. Bir diğer müjdede Buhari şerhi. İhsan hocamızın telifine devam ettiği Buhari şerhinin de uzun vadede kütüphanelerde yerini alacağının haberini buradan vermiş olayım. Allah Teala bütün bu kıymetli eserleri ikmal etmeyi nasib etsin diyelim.

Proje olarak da önümüzde üç çalışmamız var. Bir hafızlık merkezi ve öğrenci yurdunun inşasına inşallah milletimizin desteği ile başlıyoruz. Ayrıca malumunuz olduğu üzere Merhum M.Ali Sâbunî hocamız Yalova’daki ikametini İFAM’a vakfetmişti. Onun imar ve inşa çalışmlarına da başladık. İnşallah en kısa zamanda orayı da hocamızın istediği gibi ilmi çalışmaların yürütüldüğü bir merkez haline dönüştüreceğiz.

İlmi faaliyetler dışında devam ettirdiğimiz sosyal yardımlar da düzenli olarak devam ediyor. Her ay başta Suriye kampları olamak üzere ihtiyaç sahibi kardeşlerimize milletimizin emanetlerini ulaştırmaya gayret ediyoruz.

Şüphe yokki gayret bizden, muvaffakiyet ihsanı ise Rabbimizdendir.

Paylaş:

Diğer

HASAN EFENDİ HAZRETLERİ’Nİ DAR-ı BEKAYA UĞURLADIK

Ahirete irtihal eden, Mahmud Efendi Hazretleri’nin halifesi İsmailağa Dergahı’nın son şeyhi Hasan Efendi Hazretleri’nin cenazesi Fatih Camii’nde kılınarak Edirnekapı Sakızağacı mezarlığında defnedildi. Yüzbinlerin hüsn-ü şehadetini