Ahmet Yazıcı Hocamızdan Kur’an-ı Hakim’i Anlamak ile İlgili Konferans

Trabzon Üniversitesi Tefsir Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ahmet Yazıcı Kuran-ı Kerim’i anlamanın temel esaslarından bahsettiği konuşmasında Kuran’ı anlamadan önce Kuran’ı tanımanın ve onun temel özelliklerini bilmenin önemine işaret etti. Kuran-ı Hakim’in insanlık için bir rahmet kaynağı olduğuna vurgu yapan hocamız “Kur’an öğrenmenin ve öğretmenin  onunla meşgul olmanın dünya ve Ahirette kulun tekamülüne önemli katkıları olacaktır. Peygamberimiz de Kur’an eğitimine oldukça fazla önem vermiş “Sizin en hayırlınız Kuranı öğrenen ve öğretendir” buyurarak bizleri her daim Allah Teala’nın kitabı ile meşgul olmaya teşvik etmiştir. İnsanlar ne ile meşgul olurlarsa onun ahlakı ile ahlaklanır. Kuran ile meşgul olanlar da Kuran-ı Kerim’in ahlakı ile ahlaklanırlar. Kuran’ın sadece ahlak kitabı olmadığını aynı zamanda hayatımızın bütün şubelerine nizam verecek bir kitap olduğunu vurgulayarak ibadet, muamelat ve ahlak başlıkları üzerinde özellikle durdu.

Sonuç olarak insanın dünyada saadete; âhirette de Allah Rasulü Aleyhisselam’ın civarında bulunma bahtiyarlığına ermesinin Kuran’ı Hakim’in rehberliğine bağlı olduğuna işaret ederek konuşmasını sonlandırmıştır.
Ahmet Yazıcı Hocamıza teşekkür eder ilmi çalışmalarında muvaffakiyetler dileriz.


Paylaş:

Diğer

İFAM MEZUNİYET PROGRAMI TERTİB EDİLDİ

İfam 2022.2023 mezuniyet programında 16. Mezunlarını verdi. Halka halka büyüyen İFAM, dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen bir kısmının beş yılını bir kısmının da ihtisas programı ile

Külliyat’tan Hayır Sofrası Etkinliği…

Külliyat Anadolu Lisesi olarak; geliri farklı hayır kurum ve alanlarında kullanmak üzere hayır sofrası çalışması yaptık. Allah yapılan hayırları ve hayır soframızı dergahında kabul buyursun.

Ali Hâni el-Akrabâvî Hoca İFAM’ı ziyaret etti.

Ürdün’de mukim Filistinli sarf-nahiv-belağat-tefsir alimi ve youtube aracılığı ile 2500 den fazla dersi yayınlanmış halihazırda Ürdün’de ve Türkiye’deki medreselerde İslami ilimlere dair dersler vermeye devam

İFAM'daki yeniliklerden ve organizasyonlardan haberdar olmak için sizde kayıt olun