Search
Close this search box.

Ahmet Yazıcı Hocamızdan Kur’an-ı Hakim’i Anlamak ile İlgili Konferans

Trabzon Üniversitesi Tefsir Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ahmet Yazıcı Kuran-ı Kerim’i anlamanın temel esaslarından bahsettiği konuşmasında Kuran’ı anlamadan önce Kuran’ı tanımanın ve onun temel özelliklerini bilmenin önemine işaret etti. Kuran-ı Hakim’in insanlık için bir rahmet kaynağı olduğuna vurgu yapan hocamız “Kur’an öğrenmenin ve öğretmenin  onunla meşgul olmanın dünya ve Ahirette kulun tekamülüne önemli katkıları olacaktır. Peygamberimiz de Kur’an eğitimine oldukça fazla önem vermiş “Sizin en hayırlınız Kuranı öğrenen ve öğretendir” buyurarak bizleri her daim Allah Teala’nın kitabı ile meşgul olmaya teşvik etmiştir. İnsanlar ne ile meşgul olurlarsa onun ahlakı ile ahlaklanır. Kuran ile meşgul olanlar da Kuran-ı Kerim’in ahlakı ile ahlaklanırlar. Kuran’ın sadece ahlak kitabı olmadığını aynı zamanda hayatımızın bütün şubelerine nizam verecek bir kitap olduğunu vurgulayarak ibadet, muamelat ve ahlak başlıkları üzerinde özellikle durdu.

Sonuç olarak insanın dünyada saadete; âhirette de Allah Rasulü Aleyhisselam’ın civarında bulunma bahtiyarlığına ermesinin Kuran’ı Hakim’in rehberliğine bağlı olduğuna işaret ederek konuşmasını sonlandırmıştır.
Ahmet Yazıcı Hocamıza teşekkür eder ilmi çalışmalarında muvaffakiyetler dileriz.


Paylaş:

Diğer

HASAN EFENDİ HAZRETLERİ’Nİ DAR-ı BEKAYA UĞURLADIK

Ahirete irtihal eden, Mahmud Efendi Hazretleri’nin halifesi İsmailağa Dergahı’nın son şeyhi Hasan Efendi Hazretleri’nin cenazesi Fatih Camii’nde kılınarak Edirnekapı Sakızağacı mezarlığında defnedildi. Yüzbinlerin hüsn-ü şehadetini