Search
Close this search box.

İNSANLIĞA BİR İNŞİRAH MEKKE FETHİ

  Samsun’un Ondokuzmayıs ilçesinde Mekke’nin fethinin 1392’nci yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen programa İFAM merkez hocalarından Mahmut Sami Gülcü konuşmacı olarak katıldı.

   Allah Rasulü aleyhissalatu vesselamın Mekke-i Mükerreme’yi fethetmeden önce Ashabını fetih ruhuyla nasıl yetiştirdiğini anlatan Mahmut Sami hocamız, Mekke Fethi’nin Allah Rasulü Aleyhisselam’ın gerçekleştirmek istediği en büyük rüyalarından birisi olduğunu vurguladı. Çünkü Kâbe Adem Aleyhisselam’dan beri sadece Allah Taala’ya ibadet edilen tevhidin remzi bir mesciddir. Orada putlara tapılması Resulullah Aleyhissalatu Vesselamın uykularını kaçırıyordu diyen hocamız Rasulullah Efendimiz’in Kabe-i Muazzama’yı Hubel, Menat ve Uzza gibi taştan yontulmuş putlardan temizlemek için gecesini gündüzüne katarak Allah Azze ve Celle’ye bu yolda kendisine yardım etmesi için dua ettiğini, kendi davasını omuzlayacak yeryüzünün en muazzez kadrosunu yetiştirdiğini sözlerine eklemiştir.

   Daha sonra tarihi sürece değinerek Mekke Fethi’nin bugün bizde bırakacağı en önemli tesirin hayallerimizi süsleyen nice fetihleri gerçekleştirmeden önce fetih ruhuna sahip Müslümanları yetiştirmemiz gerektiği gerçeği olduğunu vurgulayan Mahmut Sami hocamız konuşmasını şu şekilde noktalamıştır. “Evde bir annenin en büyük fethi çocuğunu Allah ve Rasul davasına meftun bir şekilde yetiştirmek; okulda bir öğretmenin en büyük hayali büyük kahramanlar çıkarmak olursa o zaman bu millet büyük fetihlere imza atacak büyük fatihler çıkaracaktır. Batıya ve değerlerine değil Peygambere aşık bir cemiyeti yetiştirmeden rüyalarımızı gerçekleştirmek mümkün değildir. Bir gün ölüm gelecek ve Allah Teala’nın huzuruna mutlaka gideceğiz. O huzurda bir hesap vereceğiz. İşte bu hesabımızın kolay geçmesi için Allah ve Rasul düşmanlarını ve onların adetlerini terkedip Peygamber-i Ekber’in yoluna ve davasına sahip çıkacak çalışmalar yapmalıyız.”

   Daha sonra Siyer yarışmasında dereceye giren Külliyat Lisesi talebelerine hediyelerini takdim eden hocamız konuşmasını tamamlamıştır.

Paylaş:

Diğer

HASAN EFENDİ HAZRETLERİ’Nİ DAR-ı BEKAYA UĞURLADIK

Ahirete irtihal eden, Mahmud Efendi Hazretleri’nin halifesi İsmailağa Dergahı’nın son şeyhi Hasan Efendi Hazretleri’nin cenazesi Fatih Camii’nde kılınarak Edirnekapı Sakızağacı mezarlığında defnedildi. Yüzbinlerin hüsn-ü şehadetini