Search
Close this search box.

Küçük Hafızlar Yetişiyor

Ortaokul çağındaki öğrencilere okulla birlikte hafızlık yaptırma gayesiyle kurulan İFAM hafızlık bölümünden bu dönem hafız olarak mezun olan kardeşlerimizin hafızlık merasimine İhsan Şenocak, Selim Seyhan hocalarımız başta olmak üzer bir çok velilerimiz de teşrif ettiler.

Ahmet Faruk Demirel kardeşimizin aşr-ı şerifi ile başlayan program Selim Seyhan Hocamızın İFAM ve çalışmalarına dair önemli bilgiler verdiği konuşmasıyla devam etti. Slayt gösterisi ile küçük hafızlarımızın bir aylık programları sergilendikten sonra konuşma yapan İhsan Şenocak Hocamız Kur’an-ı Kerim’in insanlığı diriltecek, onlara ufuk tayin edecek yegane kitap olduğuna vurgu yaptı. “İzzet ve şeref istiyorsak Kur’an-ı Hakîm’e ittiba etmek zorundayız” dedi.

Buhari’nin Kitâbu’l-Cihâd bölümünden hadisler okuyarak hafızlarımıza zor zamanlardan geçen ümmetin büyük kahramanlara ihtiyacı olduğunu anlatarak hafızlarımıza vazifelerini hatırlatan İhsan Şenocak hocamız sokaklarımızda, anfilerimizde, çarşımızda, pazarımızda İslam’ın unutulduğu bir zamanda Kur’an-ı Hakîm’e sahip çıkan sahabeyi kiram gibi bu çağın en büyük alim ve arifleri olmaları gerektiğinin altını çizdi. Din-i Mübin’e hizmet adına kim var denildiğinde sağına soluna bakmadan buradayım diyen büyük ruhlu kahramanlar gibi olmaları gerektiğini vurguladı.

  İFAM Hafızlık Bölümü Nedir?

İFAM hafızlıkta 4 yıl olarak planlanan programa talebe İmam Hatip ortaokulu ile birlikte başlar. İlk senesi hazırlık süreci olan programda talebe birinci yılında yüzüne, tecvid, meharic-i huruf, 30’uncu cüz ve bazı surelerin ezberi ile hafızlığa hazır hale getirilir. Bir yılın sonunda okulda 6’ıncı sınıfa geçen talebe İFAM’da da hafızlığa başlar. 6 ve 7’inci sınıfları okurken hafızlığını yapıp 7’inci sınıfın sonunda hafızlığını bitirir. 8’inci sınıfta ise bir taraftan hafızlığını haslarken diğer taraftan da İFAM’ın sunduğu olanaklarla LGS sınavına hazırlanır.
Halihazırda 60 talebenin bulunduğu programda şu ana kadar 20 kardeşimiz hafızlıklarını ikmal ederek mezun olmuştur.

Paylaş:

Diğer

Katar’da Gazze Toplantısı

İhsan Şenocak Hocamız Mahmut Sami Gülcü ve Abdullah Kadıoğlu hocalarımızla birlikte Katar’daki Gazze gündemli toplantıya iştirak etti. Birçok İslam ülkesinden alimin istişarelerde bulunup kararlar almak