Search
Close this search box.

Bedenimizdeki her bir kemiğin şükrünü eda etmek için bir sadaka vermemiz gerekir.

  Her hafta Cumartesi gerçekleştirdiğimiz dersimizi İhsan Şenocak Hocamız’ın umrede olması sebebi ile Mahmut Sami Hocamız gerçekleştirdi.

  Bedenimizdeki her bir kemiğin sadakasını vermeye kalksak madden iflas ederiz. Bunu bilen Allah Rasulü Aleyhisselamın her bir kemiğin sadakası yerine geçecek olan tavsiyelerde bulunduğuna işaret eden Mahmut Sami hoca,İmam Nevevî’nin Kırk Hadis’inden 26. hadisi şerh etti.

  Ebu Hureyre (radiyallahu anh)’nin rivayet ettiği hadiste Allah Rasulü Aleyhisselam şöyle buyurdu:
İnsanın, üzerine güneşin doğduğu her gün vücudundaki her kemiğin karşılığında bir sadaka vermesi gerekir. İnsan, iki kişi arasında adaletle hükmederse bu bir sadaka olur. Hayvanına binen birisine yardım etmesi, bineğindeki adama eşyasını vermesi sadaka olduğu gibi güzel bir söz dahi bir sadakadır. Namaz için atılan her adım bir sadakadır.Rahatsızlık veren bir şeyi yoldan kaldırması dahi sadakadır.

  Allah Rasulü Aleyhisselam kötülüğün, ihanetin, nefretin olmadığı bir cemiyeti her gün ashabına yaptığı nasihatleri ile inşa ettiğini hatırlatan Mahmut Sami hocamız sahabenin de ondan duyduğu her talimatı uygulamak için adeta yarıştığına vurgu yaptı.Eğer aynı şekilde bir cemiyet inşa etmek istiyorsak, modern zamanlarda sekülarizmaya karşı dağ gibi muhkem durmak istiyorsak Allah ve Rasulü’nün talimatları ile hayatımıza yön vermemiz gerektiğine işaret eden hocamız haftaya da 27. Hadisi okuyacağını bildirerek sohbetini sonlandırdı.

Paylaş:

Diğer

HASAN EFENDİ HAZRETLERİ’Nİ DAR-ı BEKAYA UĞURLADIK

Ahirete irtihal eden, Mahmud Efendi Hazretleri’nin halifesi İsmailağa Dergahı’nın son şeyhi Hasan Efendi Hazretleri’nin cenazesi Fatih Camii’nde kılınarak Edirnekapı Sakızağacı mezarlığında defnedildi. Yüzbinlerin hüsn-ü şehadetini